A cirkusz új kék logója

Bemutatkozás

A Richter Flórián Cirkusz TÖRTÉNELME

A Richter Flórián Cirkusz az egyik legfiatalabb utazó cirkusz Magyarországon, mégis óriási értéket képvisel és nagy hagyományt ölel fel. 2015-ben indult
A Richter dinasztiáról az első feljegyzés 1821-ből való, amely szerint Berlinben, a Brandenburgi kapunál saját cirkusszal rendelkeztek. Ez a cirkusz valamiért leégett, a pontos okát máig nem tudni. Ezután Richterék elvándoroltak Magyarországra, és az utóbbi 80-100 évben itt laknak és dolgoznak. A cirkuszaink egyre bővülő repertoárral, egyre magasabb színvonalon hoztak létre olyan produkciókat, amelyek visszavonhatatlanul az egész művészeti
ágat a magas kultúra szintjére emelték. Különlegességét adja az a tény, hogy nem köthető konkrét társadalmi csoporthoz, mert az a közönség legszélesebb rétegeit szólítja meg.

A Richter Flórián Cirkusz Magyarország legnagyobb utazó cirkusza. Igazgatónk, Richter Flórián a Monte Carlo-i Cirkuszfesztivál Arany és Ezüst Bohóc díjas artistája, Hortobágyi-díjas cirkuszművész, aki nemcsak saját műsorszámaiban, de cirkusza minden produkciójában a tökéletességre törekszik – a publikum nagy örömére. 

A Richter Flórián Cirkusz társulata közel 70 főből áll. A hatalmas cirkuszi sátor 1500 fő befogadására alkalmas. Társulatunk egy igazi vidám, mobil játszótér, amely városról-városra viszi a felhőtlen kikapcsolódás élményét a közönségük részére. 

Hagyomány a cirkusz életében, hogy a nyári időszakban Zamárdiban állítjuk fel több hónapra a sátrat. A vízparti időszak kiemelkedő eseménye a Cirkuszok Éjszakája, amit évek óta megtartunk a Balatonon.

DÍJAK

Szülei sikerei után 30 évvel, Richter Flórián és felesége, Edith a 28. Monte-Carlo-i Cirkuszfesztiválon egy kétszemélyes lovas akrobata produkcióval újabb Ezüstbohóc- nagydíjat nyert, így járult hozzá a család és a magyar cirkuszművészet sikereihez.

2008-ban pedig a cirkuszművészet történetében első magyarként Aranybohóc-nagydíjat nyert el a 32. Monte-Carlo-i Cirkuszfesztiválon Richter Flórián, a Magyar Nemzeti Cirkusz lovas akrobatája, lóidomárja és tíztagú zsokécsoportja. 

Richter Flóriánt 2012-ben a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesítették, a Magyar Nemzeti Cirkusz lovas akrobatájaként pedig Hortobágyi Károly-díjat vehetett át. 

Fiatal kora ellenére Richter Kevin produkcióit is elismerésekkel díjazták már. 2021-ben Arany Elefánt-díjat nyert ugródeszkacsoportjával a Gironai Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, egy évvel később pedig Arany Pierrot-díjat kapott az ötösszaltója elvégzéséért a világ egyik legnívósabb cirkuszi fesztiválján. 

Friss élményünk, hogy 2023 őszén átvehettük a Big Top Label Díjat, amivel Európa legjobb cirkuszai közé kerültünk be. A bizottság tagjai a minőségi állattartást, a kötelezően betartandó szabályokat, a nézők kényelmét szolgáló berendezéseket vette elsősorban figyelembe, illetve a produkciókat.

REKORDOK

Angelina 2023-ban Guiness-rekordot döntve 20 lóval bemutatta a Posta produkciót, egyedüli nőként a világon. A produkciót a legjobb karácsonyi cirkusz műsorában is bemutatta Németországban.

Új Magyar Rekord született 2018. március 3-án a Fővárosi Nagycirkusz a "Győztesek karneválja a cirkuszban": a műsorban fellépő 17 éves Richter Kevin lovasakrobata új világrekordot állított fel Magyar Lovas Posta című produkciójával, amelyben 20 káprázatos paripával dolgozik együtt. Az előadás végén Richter Kevin már kézhez is vette az eredményt igazoló dokumentumot.

2018. március 15-én, a Richter Flórián Cirkusz egyik Veresegyházon tartott előadásán a műsor egyik fellépői, a Diorios csoport hat artistája a világon először egyszerre, egy időben motorozottak egy 4,5 méter átmérőjű rácsos gömbben és ezzel világrekordot állítottak fel, amit a Magyar Rekord Egyesület is hitelesített.