A Richter Flórián Cirkusz TÖRTÉNELME
A Richter Flórián Cirkusz az egyik legfiatalabb utazó cirkusz Magyarországon, mégis óriási értéket képvisel és nagy hagyományt ölel fel. 2015-ben indult
A Richter dinasztiáról az első feljegyzés 1821-ből való, amely szerint Berlinben, a Brandenburgi kapunál saját cirkusszal rendelkeztek. Ez a cirkusz valamiért leégett, a pontos okát máig nem tudni. Ezután Richterék elvándoroltak Magyarországra, és az utóbbi 80-100 évben itt laknak és dolgoznak. A cirkuszaink egyre bővülő repertoárral, egyre magasabb színvonalon hoztak létre olyan produkciókat, amelyek visszavonhatatlanul az egész művészeti
ágat a magas kultúra szintjére emelték. Különlegességét adja az a tény, hogy nem köthető konkrét társadalmi csoporthoz, mert az a közönség legszélesebb rétegeit szólítja meg.
A Richter Flórián Cirkusz Magyarország legnagyobb utazó cirkusza. Igazgatónk, Richter Flórián a Monte Carlo-i Cirkuszfesztivál Arany és Ezüst Bohóc díjas artistája, Hortobágyi-díjas cirkuszművész, aki nemcsak saját műsorszámaiban, de cirkusza minden produkciójában a tökéletességre törekszik – a publikum nagy örömére.
A Richter Flórián Cirkusz társulata közel 70 főből áll. A hatalmas cirkuszi sátor 1500 fő befogadására alkalmas. Társulatunk egy igazi vidám, mobil játszótér, amely városról-városra viszi a felhőtlen kikapcsolódás élményét a közönségük részére.
Hagyomány a cirkusz életében, hogy a nyári időszakban Zamárdiban állítjuk fel több hónapra a sátrat. A vízparti időszak kiemelkedő eseménye a Cirkuszok Éjszakája, amit évek óta megtartunk a Balatonon.
DÍJAK
Szülei sikerei után 30 évvel, Richter Flórián és felesége, Edith a 28. Monte-Carlo-i Cirkuszfesztiválon egy kétszemélyes lovas akrobata produkcióval újabb Ezüstbohóc- nagydíjat nyert, így járult hozzá a család és a magyar cirkuszművészet sikereihez.
2008-ban pedig a cirkuszművészet történetében első magyarként Aranybohóc-nagydíjat nyert el a 32. Monte-Carlo-i Cirkuszfesztiválon Richter Flórián, a Magyar Nemzeti Cirkusz lovas akrobatája, lóidomárja és tíztagú zsokécsoportja.
Richter Flóriánt 2012-ben a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesítették, a Magyar Nemzeti Cirkusz lovas akrobatájaként pedig Hortobágyi Károly-díjat vehetett át.
Fiatal kora ellenére Richter Kevin produkcióit is elismerésekkel díjazták már. 2021-ben Arany Elefánt-díjat nyert ugródeszkacsoportjával a Gironai Nemzetközi Cirkuszfesztiválon, egy évvel később pedig Arany Pierrot-díjat kapott az ötösszaltója elvégzéséért a világ egyik legnívósabb cirkuszi fesztiválján.
Friss élményünk, hogy 2023 őszén átvehettük a Big Top Label Díjat, amivel Európa legjobb cirkuszai közé kerültünk be. A bizottság tagjai a minőségi állattartást, a kötelezően betartandó szabályokat, a nézők kényelmét szolgáló berendezéseket vette elsősorban figyelembe, illetve a produkciókat.
REKORDOK